Batátový chléb z žitného kvásku

How to Make Mak-Nyuss Baked Potatoes Stick Recipes From Deanda

Tentokrát jsem si připravila nový recept ve spolupráci s ČistéDřevo.cz.

Na domácí kváskový chléb jsem se chystala už hodně dlouho a tak mi udělalo radost, že jsem si mohla vyzkoušet ošatky z rattanu. Samozřejmě, že chléb zvládnete připravit i bez ošatky, ale ona tomu dodává takové to kouzlo a navíc vypadá opravdu pěkně při podávání. Já zvolila kulatou ošatku o průměru 21cm, která je ideální cca na 1,2 kg chleba (tj. přibližně  600g mouky). Určitě bych doporučila pořídit si i nožík na těsto, kterým krásně chleba můžete ozdobit (normálním nožem to jde opravdu špatně). 

Teď ale už k samotnému chlebu. Chtěla jsem vyzkoušet něco nového. Takže bramborový chléb z batátu byla jasná volba. Rovnou musím upozornit, že tento recept není odvážený na gram přesně, hodně jsem sama zkoušela, ale výsledek je super.  Také musíte počítat s tím, že během jednoho dne dobrý chléb rozhodně neupečete, chce to čas a trpělivost ale opravdu se to vylplatí. 

Co potřebuješ:

1 středně velký batát 

lžíce dýňového oleje (lze použít jakýkoliv jiný)

1 pytlík žitného sušeného kvásku (já použila Dr.Oetker) 

cca 200 ml vlažné vody

cca 400g hladké žitné mouky

1 lžíce soli 

1 lžíce drceného kmínu 

1 lžička cukru  

Jak na to:

První co nás čeká je připravit si kvásek (postup najdete přímo na obalu). Samozřejmě můžete použít i již hotový rozkvas, který koupíte v pekařství. Rozkvas je určitě lepší připravit den předem stejně tak i batát. Ten si jen přepůlíme, pokapeme olejem a dáme péct do trouby. Nejprve pečeme přikryté cca na 180°C 20 minut, následně odkryjeme a pečeme ještě 10 minut na 200°C. Necháme vychladnout, sundáme slupku a batát vidličkou rozmačkáme na kaši. 

Druhý den, když je kvas krásně napěněný, odebereme cca polovinu. Přidáme prosetou mouku, sůl, kmín, namačkaný batát. Vypracujeme hladké těsto. Mělo by být táhlé, ne úplně tuhé (přidáváme vlažnou vodu/mouku dle potřeby). Vložíme do misky s uzávěrem a dáme na teplé místo, kde těsto začně pracovat. Mělo by jednou tolik zvětšit svůj objem. Pokud nechvátáte, nechte těsto pracovat do druhého dne. Jinak postačí 3-4 hodiny. Takto připravené těsto vyklopíme na hodně pomoučenou pracovní plochu. Začneme postupně zapracovávat trochu mouky, aby se těsto "zhutnilo". Vypracujeme bochánek a vložíme do ošatky vyložené plátnem, které hodně posypeme moukou (nešetřete tím, lepší víc mouky aby se těsto nelepilo). Vršek ještě pomoučíme a dáme na teplé místo, kde nám bochník ještě pěkně bude kynout cca 2h. 

Troubu pořádně předehřejeme. Bochník opatrně vyklopíme z ošatky na plech s pečícím papírem. Můžeme nakrojit / ozdobit. Pečeme prvních 15 minut na 220°C (je to nutné pro zatáhnutí chleba, nebude se pak rozpínat po plechu). Na dalších 20 minut stáhneme teplotu na 190°C a posledních 10 minut pečeme na 175°C. 

Časy jsou orientační, každá trouba peče jinak a také záleží na velikosti bochníku. 

Po upečení chléb přendáme na mřížku, aby se nezapařil. Necháme vychladnout. Chuť je lehce nasládlá, je vláčný, stačí si k němu dát jen máslo, trochu soli a náramně si pochutnáte.  

Zbytek chleba jsem opět zabalila do plátna a vložila do ošatky ve které vydrží (pokud zbyde) do druhého dne. Ideálně můžete pro servírování vybrat i nějaký krásný podnos

left align image

left align image

left align image

left align image

left align image

Komentáře

  1. Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář