Zabijačkové hody - jitrnice

How to Make Mak-Nyuss Baked Potatoes Stick Recipes From Deanda

Naše rodina je občas pěkně zběsilá. To jsem psala na blogu Máma v klidu. No každopádně nejsme jen zběsilá rodina, ale hlavně hodně žravá. Milujeme škvarky a tlačenky a jitrnice a jelita a prostě všechno....takže to vybízelo k tomu udělat domácí zabijačku. 

Já jsem se naučila špejlovat a vlastně jsem dělala jen pomocné práce, ale jsem na sebe pyšná. Každopádně recept na jitrnice podle švagra Atoma jsem si nemohla nechat pro sebe!! Dlouho jsem si na jitrnicích tak nepochutnala. Samozřejmě recept nelze dodržovat naprosto "do gramu" je to jen orientační a hlavní je ochutnávat. Každý dělá jitrnice a celkově všechny zabijačkové věci trošku jinak a i u nás se vedly dohady o tom co tam patří a co ne....a já teda připravila recept kterého jsme se drželi. 

Co potřebuješ na jitrnice: 

5 kg vepřové hlavy

1,5 kg vepřového boku

1kg vepřového laloku

1kg vepřových plic

0,7 kg vepřových jater

0,15 kg cibule

1,5 kg tvrdší žemle

1,5 litru tučného vývaru z vepřového masa.

vepřová střeva na jitrnice 

Koření na 1 kg jaternic:

28 g soli

1g majoránky

0,5g nového koření

1,5 g pepře

15 g třeného česneku

Jak na to:

Očištěnou vepřovou hlavu, bůček, lalok a plíce uvaříme se dvěma cibulemi v mírně osolené vodě tak, aby zůstaly tužší. Uvařené maso necháme trošku vychladnout. Vykostíme  a nakrájíme na kostičky cca 5x5mm. Plíce umeleme, syrová játra zbavíme žilek a 2x pomeleme. Nakrájené žemle o velikosti cca 5x5 mm vložíme do míchací nádoby, přidáme část tučného vývaru, umletá játra a třený česnek s další částí vývaru a dobře promícháme. Osolíme, okořeníme a znovu dobře promícháme, a přidáme na kostičky pokrájené maso , podle potřeby vývar, ale tak, aby směs nebyla řídká. Prejt podle potřeby dokořeníme a dosolíme, aby měl výraznější chuť. Plníme do vypraných střev, na jednom konci již zašpejlovaných. Druhou stranu také zašpejlujeme a vaříme asi 20 minut při teplotě vody 85 °C. Při vaření sem tam opatrně zamícháme. Uvařené jitrnice opláchneme ve studené vodě, narovnáme na dřevěnou desku, po čase obrátíme a necháme zvolna vychladnout.

left align image

left align image

left align image

left align image

left align image

Komentáře

  1. Prozatím žádné komentáře

Nechat komentář